كرامت انسان و حرمت قتل نفس از دیدگاه اسلام

محمدقاسم بنی‌كمال(قاسمی)

خداوند متعال با دست خود انسان را آفرید و با قدرت خود او را عقل و فكر داد و به او شنوایی و بینایی بخشید. با توجه به دقت و ظرافتی كه در آفرینش انسان به كار رفته، هیچ مخلوقی با وی برابری نمی‌كند. خداوند متعال در چند جای قرآن مجید داستان چگونگی خلقت انسان و مراحل متعدد آفرینش او را به تفصیل بیان كرده و او را أشرف مخلوقات قرار داده است. به آیات ذیل دقت نمایید:
1ـ «خلق الانسان من صلصال كالفخار و خلق الجآن من مارج من نار»[رحمن: 14]؛ خداوند انسان را از گل خشكیده‌ای همچون سفال آفریده است، و جن را از زبانه شعله‌ور آتش خلق نموده است.
2ـ «و لقد خلقنا الانسان من سلاله من طین»[مؤمنون: 12]؛ و همانا انسان را از گل خالص آفریدیم.
3ـ «و انا خلقنا الانسان من نطفه أمشاج نبتلیه فجعلناه سمعیاً بصیراً»[انسان: 26]؛ ما انسان را از نطفه آمیخته آفریده‌ایم، و چون او را می‌آزماییم، وی را شنوا و بینا كرده‌ایم.

ادامه مطلب
نوشته شده توسط Admin در پنجشنبه بیستم آبان 1389 |

علل گرایش به مصرف مواد مخدر وحکم آن دراسلام

احمد زکی کریمی

مواد مخدر سلاحی برای قتل عام نسل جوان و نیروهای رشید جوامع است، بنابر این مناسب دانستم تا مطالبی در این زمینه جمع آوری و برای توده مردم بخصوص نسل جوان باز گو نمایم امیداست که جوانان خوب ما با مطالعه و کسب اطلاعات کافی از مضرات این بیماری از دام چنین مهلکه‌ای نجات یابند.  جوانانی که امید هر کشوراند و چشم و چراغ  هر ملت اند اما اگر از مسیر خود منحرف گشته و در گِل‌ولای اعتیاد به مواد مخدر غوطه‎ور شدند و این عمل بد (اعتیاد) در کالبد آنان قرار گرفت همه چیز آنها را به بادفنا رفته است؛ مردانگی، شهامت، شخصیت، زیبائی و از همه مهتمر جایگاه شان را در میان مردم و خانواده از بین می‎رود.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط Admin در پنجشنبه بیستم آبان 1389 |

سه روز در راه خدا
همگام با جماعت دعوت و تبیلغ

بر اساس نوشته ای از: سید زاید
نویسنده بخش اسلامیون سایت اسلام آنلاین
مترجم: محمد حسین خالد( نورزهی)

این تجربۀ دعوتگرانه در یکی از محله های پر جمعیت استان الجیزه مصر، همراه با گروهی که منسوب به دعوت و تبلیغ بودند، برایم اتفاق افتاد. توفیق الهی یارم شد تا همراه با جماعت تبلیغی، سه شبانه روز درمنطقه "بولاق الدکرور" در راه خدا تشکیل شوم. سه شبانه روز یعنی از صبح جمعه تا شب یکشنبه 14فوریه 2010م. علت زمانبدی و تعیین سه روز را بانی و موسس این نهضت، علامه محمد الیاس کاندهلوی هندی چنین بیان می دارد که: سه روز بر گرفته از سه دهۀ هر ماه است؛ یعنی سه روز به نوعی زکات کل ماه است (هر ده روز یک روز). شایسته یهر فرد است که هر ماه سه روز ،هر سال چهل روز و در طول عمر چهار ماه در راه خدا خارج شود.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط Admin در شنبه پانزدهم آبان 1389 |