عوامل دین گریزی نسل جوان و راههای مقابله با آناحمدزکی کریمی

در عصر کنونی یکی از مشکلات بزرگ جامعه اسلامی دین گریزی نسل جوان است، این موضوع ذهن و توجه بسیاری از مبلغان و داعیان مسلمان را به خود معطوف نموده است، که به جرأت می‎توان گفت، این پدیدۀ ناخواندۀ عصر حاضر، نسل جوان ما را به طور جدی تهدید می‎کند. متاسفانه جوانان امروزی به دام این حربه گرفتار شده و به علل مختلف از دین و اسلام می‎گریزند و هنگامی‎که با بعضی از جوانان سخن از دین و اسلام به میان می‏آید تمایلی به گوش کردن و صحبت از آن را ندارند. از خود سستی و بی حوصلگی نشان می‎دهند.

اگر اصل و منبع دین گریزی را ریشه یابی و بررسی نماییم قطعاً در خواهیم یافت که علت اصلی آن، تبلیغات سوء غرب علیه اسلام و وارد نمودن شبهات و عدم فهم حقیقی دین می‎باشد. در این مقاله به صورت اجمالی علل و عوامل دین گریزی و راههای مقابله با آن بررسی می‎شود.
ابتدا باید بدانیم، جوانی یک نعمت الهی است، جوانی مرحلۀ توانمندی است و می‎توان گفت که جوانی یکی از بهترین مراحل زندگی انسان به شمار می‎رود. همان‎گونه که خورشید در میان روز درست در وسط آسمان قرار می‎گیرد و در آن حالت حرارتش از گذشته قویتر می‎شود. جوانی نیز مرحله فعالیت و تحرک در عمر و حیات انسان است، بنابراین یکی از توصیه‎هات رسول گرامی اسلام صلی‏الله علیه وسلم این است که، در حدیثی می‏فرماید که، پنج چیز را قبل از پنج چیز غنیمت بشمارید، ... یکی از آنها جوانی است که قبل از پیری با اهمیت ترین دوران است. و فرموده رسول اکرم صلی‏الله علیه وسلم است که یکی از مهم ترین چیزها که در قیامت قبل از برداشتن قدم از قدم مورد باز پرسی قرار می‎گیرد دوران جوانی است.

پس ای جوان مسلمان! قدر جوانیت را بدان و این ایام طلایی را زیر آوارها دفن مکن و خود را در آغوش اسلام قرار ده و به اوامر و نواهی آن عامل باش تا از جوانیت لذت ببری.
عوامل متعددی را می‎توان به عنوان منشأ و زمینۀ ایجاد دین گریزی نام برد که در ذیل با اخصار ذکر خواهد شد:
1ـ تهاجم فرهنگی: یکی از این عواملی که بسیار مخرب بوده و تأثیرات و عواقب شومی را تاکنون به پیکر جامعه اسلامی وارد آورده است، تهاجم فرهنگی می‏باشد. این حرکت ماهرانه و پنهانی، در پی مقاصد بزرگی است و می‏خواهد با پریشان نمودن افکار مسلمانان، مثل ایجاد تردید در عقاید دینی و اختلاف میان فرق اسلامی با عنوان‏‏های متفاوت، تضعیف روحیه عالم اسلامی، ملیت و نژاد پرستی دور نمودن مسلمانان از زبان عربی، ترویج فرهنگ غربی و دیگر افکار فاسد غیرت و حمیّت اسلامی را از نسل جوان صلب نمایند که متاسفانه بسیاری از مردم بخصوص جوانان شکار مظاهر فریبنده آن شده‏اند. امروز باید نسل جوان از این توطئه‎های استعمار آگاه باشند.
2ـ جدایی دین از سیاست (علمانیة): این حرکت را به این علت طراحی نموده‏اند، تا به وسیله آن جوانان مسلمان را از بیداری اسلامی دور کنند، می‏خواهند ریشه‏های تفکر اسلامیِ جوانان را چنان از بیخ بر کنند که دیگر فرصت رشد و تولد دوباره را نداشته باشد و به روشهای مختلف دینی نهضت هایی اجرا می‏کنند و به اهداف سوء خودشان دست یافتند و با فاصله انداختن میان علوم دینی و طبیعی و سایر علوم و ایجاد اختلاف‏های مذهبی به منظور تفرقه میان مسلمانان و جدایی میان طلاب علوم اسلامی و دانشجویان چنان انگیزه‏ای ایجاد کردند تا هر کدام نسبت به آموخته‎های خود تعصب داشته و نسبت به دیگر علوم بد بین باشند. همچنین با بد جلوه دادن تاریخ گذشتگان، و منفی خوانی رشادتها و دلیر مردی مسلمانان  عصرهای گذشته، مسلمانان را نسبت به تاریخ گذشته خود بدبین کردند و راه گذشتگان در پیش گرفته نشد و بطرف فرهنگ غرب و تقدم آن روی آوردند.
خلاصه اینکه غرب و مزدوران آن با وسایل مختلف همچون رسانه های صوتی و تصویری، مجلات، روزنامه ها، تأسیس دانشگاه‎ها و... فرهنگ پوچ خود را ترویج می‎دهند و این حرکت‏ها همانند ویروس در جوامع اسلامی مشاهده می‏شوند. استعمارگران روش‏ها و مکانیسم‏های مختلفی برای اغفال و فریب نسل جوان داشته و برای اجرای آن و دست یابی به اهدافشان بسیار ماهر و زبردست‎اند.
راههای مقابله:
در این جا چند نمونه از راه‎های مقابله با این شیوه حملات سهمگین دشمن بیان می‏شود تا شاید با اجرای آنها به نحوی از اسلام و تعالیم زیبای آن دفاع شود.
1ـ تصحیح مفاهیم دینی و تعریف اسلام برای نسل جوان؛
2ـ تشکیل انجمن های فکری متشکل از علمای برجسته و اساتید دانشگاه و متفکران جهان اسلام؛
3ـ پیاده نمودن نظام آموزشی مطابق با تفکر اسلامی، همگام با اقتضا و شرایط عصر حاضر؛
4ـ تالیف کتب دینی، پخش و انتشار روزنامه، مجله، استفاده از رسانه‎ها برای نشر تفکرات اسلامی و رد شبهات مستشرقین (استعمارگران)؛
سخن آخر: بر تمامی اندیشمندان، متفکران، نویسندگان و مبلغان دین اسلام و تک تک مسلمانان واجب است که در حد توان‎شان هوشیارانه با این تهاجم‎های فکری جدید به مقابله بپردازند و مردم را از این خطرات آگاه کنند تا اسلام عظمت گذشته اش را باز یابد و مردم را به سعادت و خوشبختی دو جهان راهنمایی کند. به امید آنروز .

نوشته شده توسط Admin در یکشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۹ |